Hírek

Klebelsberg Kunó-díjjal, a Debreceni Egyetem Tanárképzéséért-díjával, valamint Jausz Béla-díjjal ismerte el az egyetem az oktatás-nevelés, a tehetséggondozás és a továbbtanulásra felkészítés terén magas színvonalú, példaértékű eredményt elért pedagógusokat, az intézmény tanárképzése érdekében kimagasló munkát végző egyetemi dolgozókat, valamint a gyakorlóiskolákban és partneriskolákban jelentős szakmai tevékenységet folytató tanárokat. Az ünnepségen több vezetői megbízást is átadott Bács Zoltán rektor.

Husi Géza vezeti ezután a Magyar Rektori Konferencia Műszaki Tudományok Bizottságát. A szervezet új vezetőségének választására kiírt titkos szavazás során a Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja nem kapott ellenszavazatot. Az elnöki megbízatás két évre szól.

Tanúvédelem a 21. században, távtárgyalások a YouTube-on, gyermekjogok és javítóintézeti valóság – egyebek mellett ilyen kutatási témák kerültek napirendre a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a DE Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola közös Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen az ország nyolc jogi doktori iskolájának doktoranduszai és doktorjelöltjei mutatták be eredményeiket.

Szakmai konferenciát rendezett a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Francia Tanszéke a közelmúltban elhunyt Kiss Sándor (1941-2025), a tanszék egykori vezetője emlékére, a magyar és nemzetközi romanisztika kiemelkedő alakjának tiszteletére 2026. június 5-én a Főépületben. Az eseményen a hazai felsőoktatási intézmények oktatói mellett Franciaországból érkezett vendégek tartottak - elsősorban Kiss Sándor kutatási területeit érintő - előadásokat.

Pályaválasztási önismereti és pénzügyi tudatosságot fejlesztő applikáció – ezúttal is hiánypótló vállalkozási ötletekkel rukkoltak elő a Debreceni Egyetem gyakorlóiskoláinak tehetségei. A középiskolások nyolc hét intenzív felkészítő munka után szerdán mutatták be projektjeiket a Kossuth Gyakorlóban, ahol a pontszámok helyett értékes szakmai jótanácsokkal gazdagodtak.

Nemzetközi szakmai konferenciát rendezett a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet június 3-án az egyetem Főépületének Aulájában. Az eseményen – tisztelegve az intézet igazgatójának tudományos, oktatói és iskolateremtő munkássága előtt – kollégák, egykori és jelenlegi tanítványai köszöntötték Pusztai Gabriella professzort.

Világbajnoki címet nyert IT-biztonság kategóriában a Debreceni Egyetem Informatikai Karának tehetsége a digitális szakemberek számára meghirdetett globális online informatikai és technológiai versenyen, a Digital Skills Cup-on. A végzős programtervező informatikus szakos hallgató hatvannégy ország regionális bajnokával mérte össze tudását, népes és magasan kvalifikált mezőnyben diadalmaskodott.

Koszorúzással, díjátadóval tisztelgett Kiss Lajos nyelvész, a 20. századi magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja előtt a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Tanszék. A 2026. június 2-án rendezett ünnepség keretében vehette át az akadémikusról elnevezett rangos elismerést, a Kiss Lajos-díjat Kovács Éva, a tanszék adjunktusa.

Magyar származású amerikaiak tettek látogatást hétfőn a Nyári Egyetemen. Az Egyetem téri campussal és a magyar nyelv tanulásának metodikájával ismerkedtek a nap folyamán, majd a város látványosságait tekintették meg. Magyarországi útjukon a régió számos pontját érintik, többek között Tarcalt, Mádot, Szilvásváradot és Boldogkőváralját is.

A Debreceni Egyetem gyakorló gimnáziumának tanulói kiemelkedő eredményeket értek el a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia döntőjében. A fiatal kutatók és fejlesztők a gyógyszertechnológiától az orvosi innovációkon át a drónfejlesztés területéig terjedően mutatták be projektjeiket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott megmérettetésen. A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett versenyen elért sikerek a diákok tehetsége mellett a Debreceni Egyetem tehetséggondozó programjának eredményességét is bizonyítja.