Hírek

Magyar származású amerikaiak tettek látogatást hétfőn a Nyári Egyetemen. Az Egyetem téri campussal és a magyar nyelv tanulásának metodikájával ismerkedtek a nap folyamán, majd a város látványosságait tekintették meg. Magyarországi útjukon a régió számos pontját érintik, többek között Tarcalt, Mádot, Szilvásváradot és Boldogkőváralját is.

A Debreceni Egyetem gyakorló gimnáziumának tanulói kiemelkedő eredményeket értek el a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia döntőjében. A fiatal kutatók és fejlesztők a gyógyszertechnológiától az orvosi innovációkon át a drónfejlesztés területéig terjedően mutatták be projektjeiket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott megmérettetésen. A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett versenyen elért sikerek a diákok tehetsége mellett a Debreceni Egyetem tehetséggondozó programjának eredményességét is bizonyítja.

Minden eddiginél többen láthatták a Nagyerdei Víztoronyban a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet első- és másodéves hallgatóinak vizsgakoncertjeit. A két este alatt negyvennél több könnyűzenész egyetemista lépett színpadra és inkább örömzenélés, mintsem vizsgadrukk mellett három évtized, a hetvenes, a nyolcvanas és a kilencvenes évek legismertebb, legkülönlegesebb dalait játszották el profikat is megszégyenítő színvonalon.

Milyen gazdag múlttal rendelkezik Debrecen fürdőkultúrája, mivel jár a világ fejletlenebb részein a divatipart egyre inkább jellemző fast fashion üzleti modell, milyen volt a 90-es években a maffiavilág Dunaszerdahelyen és miként szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a MEFOB-on. Egyebek mellett erről ír a Debreceni Egyetem lapja, az Egyetemi Élet új száma.

Véget ért a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet Fazekas Mihály születésének 260. évfordulója alkalmából szervezett irodalmi kurzusa. A féléves munka zárásaként középiskolások mutatták be egyetemi mentorhallgatók támogatásával készült, modern műfaji keretekben feldolgozott munkáikat május 20-án a Debreceni Református Kollégium Múzeumában.

Századik születésnapján köszöntötték a Kossuth Lajos Tudományegyetem Gyakorló Gimnáziumának (ma Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája) egykori igazgatóját, Szász Lajosnét a gimnázium nyugdíjas diákjainak éves találkozóján. Az ünneplés mellett az is elhangzott, hogy a gyakorló a Debreceni Egyetem éves felvételi eredményesség alapján létrehozott középiskolai rangsorában az első helyen végzett, ami megerősítése az iskola hosszú évtizedek óta tartó következetes és minőségi szakmai munkájának, fejlődésének.

Az iskolai tehetséggondozás, valamint a pályaorientáció segítése érdekében a Debreceni Egyetem anyagi támogatásban és szakmai elismerésben részesített tizenöt olyan középiskolát, melyek az egyetemi felvételi eljárás eredményei alapján elkészült rangsorban a legjobb teljesítményt érték el. Idén a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium érte el a támogatásban részesíthető gimnáziumok között a legjobb eredményt.

A gépek ecsetje, cicahívogatás, sáfrány és társasjáték a katedrán – ezúttal is rendkívül színes és érdekes témakörökben végeztek kutatásokat a Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégiumának hallgatói. Tudományos eredményeiket hét szekcióban mutatták be pénteken, az intézmény egyetlen újra három évre minősített szakkollégiumának Tavaszi Tudományos Hallgatói Konferenciáján.

Az AI nem a jövő, hanem a jelen. Nem az AI veszi el a munkádat, hanem az, aki ért hozzá. Az oktatás célja digitális kompetenciákat fejleszteni egy jövőtálló generáció felépítéséhez – címszavak a Business Forum 2026 mesterséges intelligenciával foglalkozó kerekasztal-beszélgetéséből. A PwC Magyarország által szervezett eseményen Bács Zoltán rektor hangsúlyozta: a mesterséges intelligencia használatához kapcsolódó képzések bevezetése elkerülhetetlen a köznevelésben és a felsőoktatásban, és ehhez mindenkinek egyenlő esélyeket kell biztosítani.

Robotprogramozással, izgalmas kísérletekkel, közös alkotással és a Négyszögletű Kerek Erdő titkainak felfedezésével telt a csütörtök délután a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájában. A 11. alkalommal megrendezett Tehetségnap az intézmény mindhárom feladatellátási helyének diákjait egy közös, kreatív kalandra hívta az Arany János téren.